2012. február 10., péntek

Zsemlekenyér - Pain Tessinois (Ticinói kenyér)


Ezt a receptet Petránál találtam. csodálatos svájci kenyér, eredeti neve Pain Tessinois (Ticinói kenyér). Remek, vékony, ropogós héj, pihe-puha bélzet. Sűrűn kerül ez is az asztalra.
2 db kenyér lesz belőle.

Tészta:
  • 400 g víz
  • 24 g friss élesztő
  • 15 g szárított kovász (én 1 ek. friss kovászt használok)
  • 6 g árpamaláta
  • 2 tk. só
  • csipet aszkorbin
  • 30 g olaj
  • 660 g BL80 liszt
  • 2 ek. burgonyapehely (elhagyható)
A hozzávalókból rugalmas tésztát dagasztok. Lehet kenyérsütőgépben is, de vigyázni kell, ne melegedjen át a tészta! 22 fokos az ideális.
kelesztőtálban duplájára kelesztem, kb. egy óra kell neki. 12 egyforma darabba vágom, olyan 100 g-os darabok lesznek. Gömbölyítem őket, 10 percig hagyom pihenni. Ezután zsemléket formázok belőlük, majd a pulton a tenyeremmel párszor végig görgetem, hogy hosszúkás formájuk legyen. Előkészítek 2 sütőzacskót. Mindkettőbe 6 darabot teszek egymás mellé úgy, hogy éppen összeérjenek. Hagyom őket ismét duplájára kelni. Közvetlenül sütés előtt benyúlok óvatosan a zacsiba és egy pengével végig bemetszem őket. Ezután lezárom a sütőzacskó száját. legmegfelelőbb ehhez a méretre vágható zacsi, a gazdaságos multinak van ilyen kiszerelése.
Sütőzacsi vásárlásánál érdemes megnézni, hogy hány fokot bír. Sajnos nem mind bírja a 220 fokot én egyszer beleszaladtam egy márkás zacsiba, ami csak 180 fokot bírt, ezt persze csak azután néztem meg, miután szépen ráolvadt a zsemlékre. :((


220 fokra előmelegített sütőbe mennek 15 percre, majd vissazveszem a sütőt 200 fokra , így sülnek tovább még 15 percig.



Többen kérték, hogy tegyek fel képet az árpa malátáról:
 ---------------------

Kovászport lehet bioboltban venni, ha jól tudom, fél kilós kiszerelésben. Én még nem használtam. Ha nem akarsz tenni bele kovászt, egy nagyon picivel több élesztővel is elkészítheted szerintem.
Árpamaláta segít a keményítőt cukorrá alakítani, illetve a tk. kiörlésű lisztekből készült kenyereknél segít a lazább bélzet elérésében. Elhagyhatod, de akkor egy tk. cukrot tegyél bele.
Nem egészen értem, hogy mikor és hogyan metszed be őket. Kiveszed a sütőzacskóból, vagy a zacskót is bemetszed, vagy hogyan?
Limara!

Csodálatos lett amit sütöttél.
Én is régóta sütök kenyeret, igaz mikor én is itthon dolgoztam, akkor naponta. MOst csak hétvégeken.
Szóval az a gondom, hogy nekem mindig nagyon soknak tűnik a víz a receptekben. Akármikor sütöttem eddig, sohasem tudtam annyi vizet beletenni, mint ami a receptben van. Kivétel a tegnapi kenyerem. Ebben a receptben is nekem nagyon soknak tűnik a 4 dl víz a 66 dkg liszthez képest. Nem lesz túl lágy tőle a tészta?
Vagy én csinálok valamit rosszul?
Én is azt akartam kérdezni, hogy mikor vágod be? Amikor teljesen megkel és utána vágod be, akkor nem lapul le?
gesztenye
------------------

Nem, nem sok ez a folyadékmennyiség. Többször készítettem már kenyérsütőgép dagasztóprogramján és kellett hozzá. Persze fontos, hogy hideg víz legyen, a meleg folyadék lágyítja a tésztát.