2012. február 10., péntek

Zsemlekenyér - Pain Tessinois (Ticinói kenyér)


Ezt a receptet Petránál találtam. csodálatos svájci kenyér, eredeti neve Pain Tessinois (Ticinói kenyér). Remek, vékony, ropogós héj, pihe-puha bélzet. Sűrűn kerül ez is az asztalra.
2 db kenyér lesz belőle.

Tészta:
  • 400 g víz
  • 24 g friss élesztő
  • 15 g szárított kovász (én 1 ek. friss kovászt használok)
  • 6 g árpamaláta
  • 2 tk. só
  • csipet aszkorbin
  • 30 g olaj
  • 660 g BL80 liszt
  • 2 ek. burgonyapehely (elhagyható)
A hozzávalókból rugalmas tésztát dagasztok. Lehet kenyérsütőgépben is, de vigyázni kell, ne melegedjen át a tészta! 22 fokos az ideális.
kelesztőtálban duplájára kelesztem, kb. egy óra kell neki. 12 egyforma darabba vágom, olyan 100 g-os darabok lesznek. Gömbölyítem őket, 10 percig hagyom pihenni. Ezután zsemléket formázok belőlük, majd a pulton a tenyeremmel párszor végig görgetem, hogy hosszúkás formájuk legyen. Előkészítek 2 sütőzacskót. Mindkettőbe 6 darabot teszek egymás mellé úgy, hogy éppen összeérjenek. Hagyom őket ismét duplájára kelni. Közvetlenül sütés előtt benyúlok óvatosan a zacsiba és egy pengével végig bemetszem őket. Ezután lezárom a sütőzacskó száját. legmegfelelőbb ehhez a méretre vágható zacsi, a gazdaságos multinak van ilyen kiszerelése.
Sütőzacsi vásárlásánál érdemes megnézni, hogy hány fokot bír. Sajnos nem mind bírja a 220 fokot én egyszer beleszaladtam egy márkás zacsiba, ami csak 180 fokot bírt, ezt persze csak azután néztem meg, miután szépen ráolvadt a zsemlékre. :((


220 fokra előmelegített sütőbe mennek 15 percre, majd vissazveszem a sütőt 200 fokra , így sülnek tovább még 15 percig.



Többen kérték, hogy tegyek fel képet az árpa malátáról:
 ---------------------

Kovászport lehet bioboltban venni, ha jól tudom, fél kilós kiszerelésben. Én még nem használtam. Ha nem akarsz tenni bele kovászt, egy nagyon picivel több élesztővel is elkészítheted szerintem.
Árpamaláta segít a keményítőt cukorrá alakítani, illetve a tk. kiörlésű lisztekből készült kenyereknél segít a lazább bélzet elérésében. Elhagyhatod, de akkor egy tk. cukrot tegyél bele.
Nem egészen értem, hogy mikor és hogyan metszed be őket. Kiveszed a sütőzacskóból, vagy a zacskót is bemetszed, vagy hogyan?
Limara!

Csodálatos lett amit sütöttél.
Én is régóta sütök kenyeret, igaz mikor én is itthon dolgoztam, akkor naponta. MOst csak hétvégeken.
Szóval az a gondom, hogy nekem mindig nagyon soknak tűnik a víz a receptekben. Akármikor sütöttem eddig, sohasem tudtam annyi vizet beletenni, mint ami a receptben van. Kivétel a tegnapi kenyerem. Ebben a receptben is nekem nagyon soknak tűnik a 4 dl víz a 66 dkg liszthez képest. Nem lesz túl lágy tőle a tészta?
Vagy én csinálok valamit rosszul?
Én is azt akartam kérdezni, hogy mikor vágod be? Amikor teljesen megkel és utána vágod be, akkor nem lapul le?
gesztenye
------------------

Nem, nem sok ez a folyadékmennyiség. Többször készítettem már kenyérsütőgép dagasztóprogramján és kellett hozzá. Persze fontos, hogy hideg víz legyen, a meleg folyadék lágyítja a tésztát.

2012. január 26., csütörtök

Gruyère, leek & potato pie

Ingredients

    Gruyère, leek & potato pie
  • 500g Charlotte potatoes , peeled and sliced
  • 2 leeks (póré) , sliced and washed
  • butter
  • 4 tbsp half-fat crème fraîche
  • 100g Gruyère or cheddar, grated
  • 500g block puff pastry
  • 1 egg , beaten 

 

Method

  1. Cook the potatoes in boiling salted water until tender, about 5 minutes. Drain and cool.
  2. Cook the leeks in a large knob of butter until really tender. Cool then stir in the crème fraîche and cheese and season.
  3. Heat the oven to 200C/fan180C/gas6. Roll out half the pastry, cut out a large circle using a dinner plate as a template and put on a baking sheet. Layer up the potatoes and leek mix leaving a border of about 2cm round the edge. Brush the border with egg.
  4. Roll the other half of the pastry out so it is larger than the base. Drape over the top of the pie then smooth down gently to seal and remove any air pockets. trim off the excess pastry and crimp with a fork. Score the top lightly with a criss-cross pattern, then glaze.
  5. Bake for 30-35 minutes until puffed, crisp and golden. Leave for 15 minutes before cutting. 

 

PER SERVING

742 kcalories, protein 18.1g, carbohydrate 56.7g, fat 50.8 g, saturated fat 25.9g, fibre 4.2g, salt 1.78 g


2012. január 16., hétfő

Szlovén téli leves - Ricet

 Ingredients 
  • 30 dag barley
  • 2 liters water
  • 1 tablespoon salt
  • 1 clove garlic
  • 1 bay leaf
  • 1 tablespoon minced parsley
  • 2 ribs chopped celery
  • 1 chopped onion
  • 2 sliced carrots
  • 1 tomato
  • dash pepper
  • 2 tablespoon lard
  • 2 tablespoon flour
  • 1 cube broth
  • 30 dag smoked meat

Preparation
  • Place washed barley and smoked meat in salted water or broth and bring to a boil. Boil 60 minutes. 
  • Add garlic, parsley, celery , onion, carrots, bay leaf, tomato and pepper and cook until tender. 
  • Heat the lard, add flour and brown. 
  • Add to the barley mixture and simmer another 10 minutes. Care must be taken that it does not burn. If desired, you may add 1 cup of cooked navy or roman beans or 1 cup sauerkraut, last half hour of cooking. 

Forrás:
http://www.kulinarika.net/ENGLISH/food/recipe.asp?sort=datum&nacin=asc&ID=543

2012. január 15., vasárnap

Limara tejfölös kiflije

Hozzávalók:
  • 2 dl tej
  • 2 ek. tejföl
  • 2 ek. burgonyapehely (elhagyható)
  • 2 tk. só
  • csipet aszkorbinsav
  • 4 dkg olv. vaj vagy 4 ek. olaj
  • 50 dkg liszt
  • 1 tk. cukor
  • 3 dkg élesztő
Időnként öregtésztát is teszek bele, 20 dkg-ot, az élesztőt ilyenkor lecsökkentem 2 dkg-ra.
A bedagasztott, duplájára kelesztett tésztát 8 egyforma darabba vágom. Mindet négyzet alakúra nyújtom, majd az egyik sarlától elkezdem feltekerni. Mikor a közepéig érek, a szemközti csúcstól kicsit nyújtani kezdem, úgy folytatom a tekerést. Itt található videó a formázásról.
Sütőpapírral bélelt tepsibe ültetem őket, ismét hagyom dulájára kelni, majd megszórom nagyszemű dekorsóval őket. 200 fokos, gőzös sütőben 15 percig sütöm a kifliket.


Forrás:
http://limarapeksege.blogspot.com/2009/01/egyszer-tejfls-kifli.html

Levendulaszörp

Kerti partira vodkával, szódával felnyomva, jégkockával ajánlom.


Hozzávalók

  • 6 bögre cukor
  • 6 (lehetőleg kezeletlen) citrom héja, vékonyan lehántva és a leve kifacsarva
  • 2 bögre víz
  • 2 bögre levendulavirág


A cukrot, a citromhéjat (vigyázzatok, a fehér része ne kerüljön bele) a citromlevet és a vizet egy lábasban felforraltam. Amikor a cukor már teljesen elolvadt, beleszórtam a levendulavirágokat, elzártam alatta a lángot és lefedve pihenni hagytam.

Néhány óra múlva átszűrtem, egyet forraltam rajta,  azon melegében üvegbe töltöttem és száraz-dunsztba dugtam (hungarocell láda, és alapos bebugyolálás).


Forrás:
http://www.sajtkukac.hu/?p=3829

Csokis álom


Hozzávalók:
  • 2 csésze liszt
  • 2 csésze cukor
  • 1 tk. szódabikarbóna
  • 1/2 tk. sütőpor
  • 1 tk. vanília vagy helyette levendulaszirup?
  • 1 mk. só
  • 3 ek. kakaópor
  • 1 ek. nescafe
  • 3/4 csésze tej vagy író
  • 3/4 csésze víz
  • 1/2 csésze margarin vagy vaj
  • 2 tojás
Csészének a nutellás poharat használtam, pont 2,5 dl-es. Az eredeti recept nem írja a nescafét, én tettem hozzá, szerintem nagyon illik bele, de természetesen elhagyható. Vajjal készítettem, eredetileg növényi margarint ír.
Egy tálban összekevertem a lisztet, sütőport, szódabikarbónát, kakaót, nescafét és a sót. Egy másikban habosra kevertem a cukrot a tojásokkal, tovább habosítottam a puha vajjal, majd a tejjel, a vanília eszenciával és vízzel is elkevertem. Beleszitáltam a lisztet. 24 cm-es tortaforma alját kibéleltem sütőpapírral, ebbe öntöttem a masszát. 175 fokos sütőben sült egy órán át. 

Levedulaszirup

Tökéletes vanília fagylaltra csorgatva, megbolondítja a limonádét, de állítólag a vodkát is, bár ez utóbbit még nem kóstoltam. Tökéletes lehet akár a kalács ízesítésére, vagy süteményekbe keverve.
Ötlet innen.
Az én adagom:
  • 1 l víz
  • 1 kg cukor
  • 30 g  levendulavirág (száraz)
  • 1 citrom leve
A vizet és a cukrot felforraltam, majd beleszórtam a virágokat. Pár percig forraltam, belefacsartam a citrom levét, majd lefedve állni hagytam,  kb. 15 percig. Leszűrtem, újra forraltam, üvegekbe töltöttem. Hűtőben hat hónapig eláll.

Levendula szörp Sajtkukac Nikinél.

Kiegészítés: másodjára már úgy készítettem, hogy miután elzártam a szirup alatt a lángot facsartam bele kevés citromlevet. Ettől nagyon szép színe lett a szirupnak...


Forrás:
http://limarapeksege.blogspot.com/2010/07/levendulaszirup.html

2012. január 1., vasárnap

A pezsgő új ruhája

Pezsgő - ahogy még nem ittuk
 
A pezsgő kihagyhatatlan ital szilveszterkor, de tuti, hogy így még nem próbáltad.
forrás: marthastewart.com
Forrás: marthastewart.com
Vörös pezsgő éjfélre
Hozzávalók:
behűtött jó minőségű száraz pezsgő
2 teáskanál ribizli- vagy áfonyapüré poharanként

Elkészítés:
A pohár aljába tegyünk két kanál pürét, majd lassan csorgassuk rá a pezsgőt. Vigyázat, itatja magát, és nagyon hamar a fejünkbe száll. 




forrás: marthastewart.com
Forrás: marthastewart.com
Gyömbéres pezsgő 
Hozzávalók 
3 centi gyömbér reszelve
4-5 evőkanál cukor
1 üveg száraz pezsgő
víz

Elkészítés:
A gyömbért a cukorral és nagyjából 1 deci vízzel felfőzzük, állandó kevergetés mellett 8-10 percig forralhatjuk, hogy a gyömbér íze jól kijöjjön. Majd szűrjük le és felhasználásig tegyük a hűtőbe.
A pezsgőt hűtsük be. A poharak aljára tegyünk egy teáskanálnyi gyömbért és öntsük rá a pezsgőt. Frissítő és kicsit csípős italt kapunk.



forrás: marthastewart.com
Forrás: marthastewart.com
Narancsos pezsgőkoktél
Hozzávalók (poharanként):
1,5 dl pezsgő
2 centis narancshéjdarab
2 cl narancslikőr
1 cl narancslé

Elkészítés: 
A narancslevet és a likőr pohárba öntjük, majd ráöntjük a pezsgőt, végül a narancshéj olaját ráfacsarjuk és rádobjuk a héjat. Azonnal megisszuk.




Forrás:
http://www.nlcafe.hu/gasztro/20111230/pezsgokoktelok_szilveszterre/