Ezt a receptet Petránál
találtam. csodálatos svájci kenyér, eredeti neve Pain Tessinois
(Ticinói kenyér). Remek, vékony, ropogós héj, pihe-puha bélzet. Sűrűn
kerül ez is az asztalra.Tészta:
- 400 g víz
- 24 g friss élesztő
- 15 g szárított kovász (én 1 ek. friss kovászt használok)
- 6 g árpamaláta
- 2 tk. só
- csipet aszkorbin
- 30 g olaj
- 660 g BL80 liszt
- 2 ek. burgonyapehely (elhagyható)
kelesztőtálban duplájára kelesztem, kb. egy óra kell neki. 12 egyforma darabba vágom, olyan 100 g-os darabok lesznek. Gömbölyítem őket, 10 percig hagyom pihenni. Ezután zsemléket formázok belőlük, majd a pulton a tenyeremmel párszor végig görgetem, hogy hosszúkás formájuk legyen. Előkészítek 2 sütőzacskót. Mindkettőbe 6 darabot teszek egymás mellé úgy, hogy éppen összeérjenek. Hagyom őket ismét duplájára kelni. Közvetlenül sütés előtt benyúlok óvatosan a zacsiba és egy pengével végig bemetszem őket. Ezután lezárom a sütőzacskó száját. legmegfelelőbb ehhez a méretre vágható zacsi, a gazdaságos multinak van ilyen kiszerelése.
Sütőzacsi vásárlásánál érdemes megnézni, hogy hány fokot bír. Sajnos nem mind bírja a 220 fokot én egyszer beleszaladtam egy márkás zacsiba, ami csak 180 fokot bírt, ezt persze csak azután néztem meg, miután szépen ráolvadt a zsemlékre. :((

220 fokra előmelegített sütőbe mennek 15 percre, majd vissazveszem a sütőt 200 fokra , így sülnek tovább még 15 percig.



Kovászport lehet bioboltban venni, ha jól tudom, fél kilós kiszerelésben. Én még nem használtam. Ha nem akarsz tenni bele kovászt, egy nagyon picivel több élesztővel is elkészítheted szerintem.
Árpamaláta segít a keményítőt cukorrá alakítani, illetve a tk. kiörlésű lisztekből készült kenyereknél segít a lazább bélzet elérésében. Elhagyhatod, de akkor egy tk. cukrot tegyél bele.
Csodálatos lett amit sütöttél.
Én is régóta sütök kenyeret, igaz mikor én is itthon dolgoztam, akkor naponta. MOst csak hétvégeken.
Szóval az a gondom, hogy nekem mindig nagyon soknak tűnik a víz a receptekben. Akármikor sütöttem eddig, sohasem tudtam annyi vizet beletenni, mint ami a receptben van. Kivétel a tegnapi kenyerem. Ebben a receptben is nekem nagyon soknak tűnik a 4 dl víz a 66 dkg liszthez képest. Nem lesz túl lágy tőle a tészta?
Vagy én csinálok valamit rosszul?
Én is azt akartam kérdezni, hogy mikor vágod be? Amikor teljesen megkel és utána vágod be, akkor nem lapul le?
gesztenye
Nem, nem sok ez a folyadékmennyiség. Többször készítettem már kenyérsütőgép dagasztóprogramján és kellett hozzá. Persze fontos, hogy hideg víz legyen, a meleg folyadék lágyítja a tésztát.